050 380-47-36 Київ  
067 625-97-37 Львів

Фігури вищого пілотажу. Топ-6 найпопулярніших

фігури пилотажу

Хто з нас не закоханий в небо? Напевно, немає таких людей. Ще з давніх–давен тих, хто піднімався в небо та вмів літати вважали «надлюдьми», людьми з якоюсь неймовірною суперсилою. Літальні апарати з роками мінялися, вдосконалювалися і не переставали вражати своєю потужністю. І хоча, сьогодні світ майже повністю перейшов на автоматизовані системи, де не має потреби у надзвичайних навиках пілотів, саме ці люди досі примушують нас піднімати очі в небо і захоплено дивитися на їх маневри. Сьогодні поговоримо про фігури вищого пілотажу, як витвір мистецтва. Та розберемо схеми фігур вищого пілотажу.

Фігури вищого пілотажу – це фігури та маневри літальних апаратів у небі. Пілоти виконують їх з різною метою: змагання, шоу та навіть боротьба із противником. Щороку подібну красу в небі можна побачити і в нашій країні. Наприклад, на параді, присвяченому Дню Незалежності України. Минулоріч, фігури вищого пілотажу виконували винищувачі Збройних сил України.

Якими бувають фігури вищого пілотажу?

  Отже, найпопулярніші фігури вищого пілотажу:

 1. Мертва петля
  фігура пілотажу мертва петля
  Ця фігура ще має назву петля «Нестерова». Мертвою її нарекли через те, що колись давно її намалювали лише на папері, а практично взагалі не виконували. Вже пізніше маневр почали називати «петлею Нестерова» на честь пілота, який вперше виконав цей маневр. Виконав успішно і ввійшов в історію. Очевидці розповідали, що під час маневру в небі, Нестеров навмисне відстебнув ремені безпеки. Він був впевнений, що йому все вдасться. А оскільки мертва петля – це своєрідне замкнуте коло в небі, і якщо його виконати неправильно, непристібнутий пілот з легкістю би випав зі свого сидіння. Мертву петлю вважають найпопулярнішою фігурою вищого пілотажу і сьогодні.
 2. Кобра Пугачова
  фігура пілотажу кобра пугачова
  Цей маневр виглядає наступним чином: «ніс» літака піднімається вверх до 180 градусів, після чого повертається у вихідне положення. Ця фігура вищого пілотажу в небі, справді, виглядає як кобра, тому і отримала таку назву. А носить у назві прізвище не свого винахідника, а пілота Василя Пугачова, який виконав маневр другим перед широкою публікою. Тоді люди не зрозуміли, що відбувається і подумали, що літак в небі просто поламався і от-от впаде. Та льотчик отримав за виконану кобру Пугачова звання героя. Ця фігура вищого пілотажу призначена для шоу, у боях її наразі не випробовували.
 3. Фігура пілотажу Штопор
  фігура пілотажу штопор
  Таку назву фігура вищого пілотажу отримала через свій вигляд. Виконується вона так: літак іде на зниження своєрідним зигзагом. У небі це справді виглядає, як штопор. До речі, ця фігура вищого пілотажу штопор вважалася головною причиною загибелі пілотів. Так було до ХХ століття.  Нікому не вдавалося вийти зі спіралі\зигзагу. Аж в 1916 році фігуру пілотажу штопор вдалося виконати льотчику Арцеулову. Після цього штопор кілька разів пропонували внести в навчальну програму авіашкіл. Ця фігура сьогодні виконується у світі та в багатьох країнах заборонена через небезпеку. Досі через штопор гинуть пілоти, хоча навчилися його виконувати. Цю фігуру вищого пілотажу досі вважають найнебезпечнішою.
 4. Фігура пілотажу Бочка
  фігура пілотажу бочка
  Виконується вона горизонтальними поворотами літака навколо своєї осі на 360 градусів. Вперше продемонстрував її американський пілот ще в далекому 1905 році. Історія каже, що саме ця фігура вищого пілотажу врятувала не одне солдатське життя під час Другої світової війни. ЇЇ часто досі виконують у боях. Назву фігура пілотажу отримала, як і більшість, через свій вигляд. Бочка вважається популярною фігурою і у спортивних змаганнях у світі.
 5. Чакра Фролова
  фігура пилотажу чакра фролова
  Фігура вищого пілотажу виконується розворотом літака на невеликій швидкості навколо свого хвоста. Виглядає такий маневр, як мертва петля. Чакра Фролова вважається однією з наймолодших фігур вищого пілотажу.  Її вперше продемонстрували у 1995 році. Названа чакрою на честь стародавнього однойменного індійського знаряддя. А носить прізвище льотчика, який вперше виконав її. Чакра Фролова використовується в змаганнях та шоу, у боях її не застосовували. Популярна вона у пост-радянських країнах.
 6. Фігура вищого пілотажу Іммельман
  фігура пілотажу іммельман
  Названа на честь німецького льотчика, який виконував її бездоганно. Літак у небі виконує оборот напівбочку  у верхній частині. Ще під час Першої Світової війни цей маневр виконали вперше. Це був 1915 рік. Пілот Іммельман виконав фігуру вищого пілотажу під час бою та випередив ворожий літак.  Завдяки цій фігурі льотчик за рік збив 15 літаків противника і наводив страх на ворога, як тільки піднімався в небо. Англійські пілоти відмовлялися злітати, коли знали, що їм доведеться змагатися в повітрі із Іммельманом. Фігура вищого пілотажу Іммельман стала однією з найпопулярніших та базових фігур, які вивчають у школах пілотів. Сьогодні в багатьох країнах вона є обов’язковою.

Ми розповіли вам про найпопулярніші фігури вищого пілотажу та їх схеми. Безхмарного неба пілотам та гарних видовищ глядачам.