050 380-47-36 Київ  
067 625-97-37 Львів

Штучний інтелект та авіація

Технології правлять світом. І авіація не виняток. В цій сфері теж використовують штучний інтелект. Правда, тут він не так стрімко розвивається, як в інших галузях. Однак, деякого прогресу вже досягнуто. Провідні світові авіаперевізники, навчальні центри та виробники літаків почали інвестувати в штучний інтелект.

 

Artificial Intelligence and Aviation Искусственный интеллект и авиация

Отже, яку користь отримує авіація від штучного інтелекту?

Однією з основних сфер, в яких авіаційний сектор постійно намагається вдосконалитися, є підготовка пілотів. Навчання майбутнього пілота – тривалий  та інтенсивний процес, з наземною школою і сертифікаційними випробуваннями. На думку експертів, штучний інтелект значно поліпшить підготовку пілотів. Але як?

Доповнена реальність

На думку галузевих експертів, штучний інтелект дозволить пілотам мати ще реалістичніші симуляції, надаючи пілотам повний візуальний діапазон з доповненою реальністю. Комп’ютер з реалізованим штучним інтелектом буде не тільки збирати всі дані навчання, але також буде записувати поведінку пілота під час навчання. Всі дані, зібрані під час навчання, будуть використовуватися для поліпшення автопілотів.

Здається, що штучний інтелект може творити чудеса в авіації. Цікавим фактом є те, що один експериментальний навчальний центр інвестував 1 мільярд доларів в цифрові інновації (включаючи впровадження штучного інтелекту) пілотних навчальних систем. Нова система навчання під назвою «Схід» оцінює пілотні навички з живих даних під час навчального процесу і оцінює пілотний прогрес. Автоматизація навчальних процесів могла б дозволити пілотам навчатися краще відповідно до стандартів, а не до суб’єктивності викладача.

Ще однією компанією, яка вже впровадила технології штучного інтелекту для навчання своїх пілотів є ВВС США.  ВВС США запустили програму «Пілотне навчання в майбутньому», щоб спробувати знайти новий спосіб навчання льотчиків, використовуючи в своїх тренажерах сучасні біометричні системи, штучний інтелект і системи віртуальної реальності. Такі симулятори AI-run відтворюють реальні місії, щоб допомогти учням краще зрозуміти помилки і виправити їх. Впровадження штучного інтелекту дозволяє ВВС США щорічно навчати більше авіаторів, створюючи швидкий і ефективний спосіб навчання і практики.

Зменшене робоче навантаження пілота

Допомога пілотам – ще одна важлива функція, яку можна поліпшити за допомогою штучного інтелекту. Теоретично, він міг би дати пілотам більшу ситуативну обізнаність і скоротити час, що витрачається на управління інструментами. Це може також дозволити пілотам краще спілкуватися з іншими членами екіпажу під час польоту. І це не просто теорія, так як компанія Garmin, що спеціалізується на технології GPS, вже представила «Telligence». Це продукт, призначений для скорочення робочого навантаження пілота і забезпечення приємного польоту. «Telligence» дозволяє пілотам розмовляти з повітряним судном – налаштовувати зв’язок в кокпіті за допомогою простих голосових команд. Цей продукт вже сертифікований і доступний для установки сьогодні.

Іншим важливим винаходом є реалізація штучного інтелекту в ALIAS DARPA (Aircrew Labor-in-Cockpit Automation System). Аліас – людиноподібна машина, яка займає фізичне місце людини. Це роботизована рука, яка займає місце другого пілота, штовхає і натягує елементи управління. Така система могла б підвищити рівень автоматизації в літаках і забезпечити можливість польотів зі скороченим бортовим екіпажем. ALIAS також прагне отримати всю місію від зльоту до посадки. Бачення ALIAS полягає в тому, щоб дозволити пілотові бути більше керівником, а не виконавцем.

 

Допомога в роботі автопілота

 «Немає сенсу заперечувати, що автопілот виконує більшу частину роботи», – сказав один з пілотів. «На регулярному рейсі автопілот забезпечує близько 90 відсотків польоту». На ринку є кілька складних програм автопілота, які можуть змінити спосіб роботи пілотів. Знову ж таки, це Garmin, з їх системою ESP (електронна стабільність і захист). Програмне забезпечення постійно контролює висоту повітряного судна і, використовуючи автопілот, повертає літак в безпечне положення (якщо кут або висота неправильні). Пілот може також попросити ESP показати найближчий аеропорт або вказати поточні погодні умови.

Час і технології

Штучний інтелект має величезний потенціал для революції авіаційної промисловості. Незважаючи на те, що процес впровадження штучного інтелекту тільки на ранній стадії, величезний прогрес уже досягнуто. На жаль, існує одна з основних причин припинення впровадження штучного інтелекту в області авіації на повну потужність. І це, як не дивно, – час.  Через високий рівень безпеки в авіації, необхідно провести великі і довгі випробування, сертифікацію. А вже тоді давати «зелене» світло штучному інтелекту.